Arganovo olje, ki ga pridelujejo iz zaščitenega drevesa Argania spinosa in izvira iz Maroka, velja za eno dražjih olj, saj je znano po svojih blagodejnih učinkih. Uporablja se tako v kozmetiki kot v živilski industriji in medicini. Za liter čistega olja je potrebno odšteti tudi precej preko 100 evrov, saj je za pridelavo takšne količine potrebna velika količina drobnih sadežev – kar 40 kilogramov.
Arganovo olje v medicini
Nekoč je za najbolj zdravega veljalo oljčno olje, zdaj ga je zamenjalo arganovo. Rastlinska maščoba, ki se iztisne iz jedrc sadežev, se namreč lahko pohvali s tem, da je v njej dvakrat več vitamina E kot v oljčnem olju, prav tako pa vsebuje več kot 80% nenasičenih maščobnih kislin ter 37% linolne kisline. V medicini se zato arganovo olje uporablja predvsem pri kožnih boleznih kot so luskavica, ekcemi, kožne alergije in aknavost, z njim pa si lahko pomagamo tudi pri blaženju in hitrejšemu celjenju simptomov noric (izpuščaj z mehurčki).
Olje je blagodejno za terapijo pri herpesu, brazgotinah in opeklinah. Vsekakor pa uporaba v medicini ni omejena zgolj na zunanjo. Arganovo olje uravnava raven holesterola v krvi, zato se ga še posebej priporoča ljudem z boleznimi srca in ožilja.
Od kozmetike do lepote
Arganovo olje se vse od odkritja njegovih izjemnih učinkov uporablja v negovalni kozmetiki. Dodaja se ga najrazličnejšim izdelkom, a če želite popolnoma izkoristiti njegove dobre lastnosti, ne bo odveč, če ga ne uporabljate v šamponih in kremah, temveč posežete po njegovi čisti, naravni obliki. Olje je odlično za nego suhe in razpokane kože, prav tako pa odpravlja trdo kožo – lahko ga večkrat vmasirate v kožo na komolcih in petah, pa boste kmalu opazili rezultate. Z njim si lahko pomagate preventivno v času nosečnosti (preprečevanje strij), po rojstvu dojenčka pa je arganovo olje odlično za njegovo masažo.
Olje lahko nanesete tudi na lase ter lasišče, pustite delovati približno pol ure, in nato dobro izperete, pa bodo vaši lasje bolj sijoči in zdravi. Tudi na nohte ne gre pozabiti – tudi tem namreč nega s tem zlatim afriškim oljem prija.
Uporaba v kuhinji
Arganovo olje ne segrevamo, temveč ga uporabljamo hladno. Glede na to, ali je pridobljeno iz praženih ali nepraženih jedrc, ima lahko bolj ali manj izrazit okus po oreščkih. Uporabite ga za solate, z njim prelijte sladoled ali sadje, ali pa ga zmešajte z medom ter mletimi praženimi mandlji in tako naredite okusno maroško jed »amlou«, ki je namenjena uživanju po žličkah.